Kawiarnia Filozoficzna – ‘Starożytna filozofia Jezydów’ – wykład i dyskusja

Ośrodek Badań Filozoficznych i Festiwal Nauki serdecznie zapraszają na pierwsze spotkanie Kawiarni Filozoficznej Festiwalu Nauki w roku akademickim 2015/2016. Naszym gościem będzie dr Artur Rodziewicz z wystąpieniem zatytułowanym ‘Starożytna filozofia Jezydów’. Poniżej zamieszczamy krótki wstęp do wykładu:

STAROŻYTNA FILOZOFIA JEZYDÓW

“Jezydzi pozostają wciąż mało zbadaną grupą etno-religijną Bliskiego Wschodu, która od stuleci wiedzę o własnej religii przekazuje głównie w formie ustnej. Po raz pierwszy dopiero w 1970 roku, za zgodą starszyzny, Jezydzi opublikowali własne hymny religijne. Świat Zachodu oraz muzułmańskie otoczenie wciąż widzą w nich relikt starożytnego pogaństwa i przypisują im satanizm. Z tego też powodu od wieków Jezydzi narażeni są na liczne ataki, które niedawno, wraz z ekspansją tzw. Państwa Islamskiego, znów przybrały na sile.

Opowiem o jezydzkiej kosmogonii, rekonstruowanej w oparciu o treść hymnów religijnych oraz własne badania terenowe. Tym, co w niej uderza, to obecność wątków znanych zwłaszcza z kosmogonii orfickich oraz pism gnostyków.”

Gdzie: Cafe Niespodzianka
Kiedy: 21 października, godz.19:00