Fantastyka do pewnego czasu była zjawiskiem niszowym. Mimo tego ukształtowała całe pokolenia pisarzy oraz czytelników. Od kilku lat wraca do łask, staje się zjawiskiem mainstreamowym. Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszej popkultury bez ekranizacji dzieł J. R. R. Tolkiena, gier komputerowych opartych na prozie Sapkowskiego, czy seriali bazujących na książkach G. R. R. Martina. Fantastykę pochłaniają dziś starzy i młodzi, prawicowcy i lewicowcy, katolicy i ateiści. 

Inne światy – tak podobne do naszego – mają magnetyczną moc, fascynują nas i pozwalają na ucieczkę od problemów dnia codziennego. Stają się punktem odniesienia i wchodzą do naszego słownika. Są ciągle żywe.

Dla jednych fantastyka stanowi inspirację do tworzenia własnych dzieł, dla drugich – czystą rozrywkę. Rozwój technologii sprzyja dalszej popularyzacji tego gatunku, jednak najważniejsze zawsze będzie to, że swój początek wszystkie fantastyczne światy mają w ludzkim umyśle. Cała reszta to tylko przelewanie ich na papier, kliszę filmową czy kod komputerowy. 

MATEUSZ DZIÓB




REDAKCJA:

Zarząd: Jerzy Kopański (redaktor naczelny), Tomasz Krok.

Redakcja: Szymon Doliwa, Jarosław J. Żejmo.

Sekretarz pisma LUX: Maciej Marchewicz

Współpracownicy:  Krzysztof Bielecki, Monika G. Bartoszewicz, Marcin Herman, Łukasz Kucharczyk, Anna Stępniak, Maciej Woźniak.