MAREK RESZUTA: Jaka będzie polityka administracji Joe Bidena na Kaukazie Południowym? [FRAGMENT]

Przebywając miesiąc temu w Gruzji, w trakcie spotkań z ekspertami zadałem im pytanie jaka według nich będzie polityka Stanów Zjednoczonych wobec Kaukazu Południowego. Najczęstszą odpowiedzią była opinia, że USA nie są zainteresowane Kaukazem i Azją Środkową, że ostatnie lata to wycofywanie się z regionu, że administracja nie ma planu, że w imię dobrych stosunków amerykańsko-rosyjskich, których USA potrzebują do konfrontacji z Chinami, region zostanie poświęcony „wyższym celom”.

FRONDA LUX 98/99 – AMERYKA WEDŁUG JOE / TOTALITARYZM – DO KUPIENIA TUTAJ

Wiele może wskazywać, że taka może i mogłaby być polityka USA, które – zwłaszcza w Gruzji i Armenii – oddają pole Rosji, która to uważa państwa regionu za jej „wyłączną sferę wpływów”. W Gruzji i Armenii można też zaobserwować nadaktywność inwestycyjną Chin, które włączają się w każdą możliwą działalność infrastrukturalną. Chiny wykorzystują projekt „One Belt, One Road” jako instrument politycznego wpływu na politykę państw regionu. Brak aktywnych działań USA w przeciwstawianie się takiej polityce Chin byłoby jakoby potwierdzeniem, że Stany Zjednoczone zrezygnowały z aktywnej polityki na Kaukazie i w Azji Środkowej.

Ale czy na pewno? 

Jak wiadomo, „o wszystkim decydują kadry”, doradcy, eksperci rządowi. Polityka rządów to wypadkowa wielu sił. A jak jest w rządzie USA?

W Departamencie Stanu za sprawy Kaukazu odpowiada George Kent, Zastępca Sekretarza Stanu, szef Biura ds. Europejskich i Eurazji, odpowiedzialnego za całą Europę, ale również Rosję, Turcję i Kaukaz Południowy. 

George Kent to doświadczony dyplomata po placówkach na Ukrainie, w Tajlandii, Uzbekistanie i, co najciekawsze dla nas, w Polsce w latach 1995-1997. Świetnie mówi w języku polskim, a w naszym kraju odpowiadał za sprawy handlu, ekologii i walki z narkotykami. W dyplomacji amerykańskiej przeszedł wszystkie szczeble kariery i – co najważniejsze – obecna administracja ufa mu po złożeniu przez niego obciążających zeznań przeciwko Prezydentowi Trumpowi przed komisją Izby Reprezentantów w trakcie postępowania o impeachment. 

George Kent powiązany jest ściśle z „Caspian Policy Center”, bardzo wpływowym ośrodkiem analitycznym, który jesienią 2020 r. opracował główne zasady polityki Stanów Zjednoczonych na Kaukazie i w Azji Środkowej. O głównych tezach piszę poniżej, warto się z nimi zapoznać, ponieważ będą zapewne  przez najbliższe lata podstawą polityki administracji Prezydenta Joe Bidena w tym regionie świata.  Przed tym jednak zanim dojdziemy do „Caspian Policy Center”, jako przykład poglądów Georga Kenta na sytuację w regionie proponuję cytat z jego wypowiedzi właśnie dla „CPC”: „Wraz z wprowadzeniem prawie 2 tys. rosyjskich „sił pokojowych” rosyjskie buty są teraz na ziemi we wszystkich trzech krajach Kaukazu Południowego, po raz pierwszy od rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku. Po przegranej wojnie [ormiańsko-azerbejdżańskiej o Górski Karabach z jesieni 2020 r.], Ormianie czują się jeszcze bardziej zależni od Rosji jako gwaranta bezpieczeństwa. Tymczasem Rosja nadal odmawia wycofania swoich wojsk z Gruzji, pomimo zobowiązań podjętych w ramach zawieszenia broni z 2008 roku”. I jeszcze jeden o Azji Środkowej: „Tymczasem w Azji Środkowej chińska inicjatywa „One Belt, One Road” obiecuje infrastrukturę, ale często przynosi zadłużenie i ograniczone korzyści dla lokalnej ludności. Wydaje się, że celem chińskich przedsiębiorstw państwowych i banków jest stworzenie politycznej dźwigni dla chińskiego rządu i wyciągnięcie korzyści z tej inwestycji dla Chin”.  

FRONDA LUX 98/99 – AMERYKA WEDŁUG JOE / TOTALITARYZM – DO KUPIENIA TUTAJ