Na wstępie

Od wakacji mamy nowego prezydenta. Późną jesienią 2015 roku zmieni się w Polsce rząd. Od początku uważamy we „Frondzie LUX”, że zmiana nie może dotyczyć wyłącznie spraw zagranicznych, finansów i gazu. Najważniejsza zmiana musi dotyczyć kultury. Czy prawica jest na to gotowa?
Źle się stanie, jeśli kultura będzie oznaczać dla nowego rządu wyłącznie politykę historyczną. Jeszcze gorzej, jeśli – wzorem lewicy – prawica uzna kulturę za jedno z narzędzi polityki. Powinno być na odwrót. To polityka jest wtórna względem kultury, wyrasta z niej i tam powinna szukać swoich źródeł.
Polityka dla konserwatysty nie jest wszystkim. Duch jest ponad nią. Rzadko kiedy komentatorzy odnajdują tę intuicję u Jarosława Marka Rymkiewicza, a ta myśl wydaje się istotą jego pisarstwa. W 80. urodziny poety zróbmy mu prezent i postawmy kulturę przed polityką.

Mateusz Matyszkowicz
Redaktor naczelny

PS Ten numer Was zadziwi. Część uzna, że to prawicowa jazda po bandzie. Część, że zaprzedaliśmy się lewicy. My jednak dobraliśmy teksty w ten sposób, żebyście nie wychodzili ze zdziwienia. Nie podpisujemy się pod każdym. Jeżeli ktoś jest gotów podpisać się pod wszystkim, co czyta, niech pójdzie do lekarza.

PS 2 Szczęśliwie zaczęliśmy gospodarzyć na Marszałkowskiej 7 w Warszawie. Tam tworzymy klub Niespodzianka LUX. Stary Wspaniały Świat. Przybywajcie.